Skip to content
  • Thursday, August 28, 2025
Rețete LCHF

Rețete Low Carb High Fat și Keto

  • salate, aperitive, diverse
  • supe, ciorbe
  • fel principal, garnituri
  • pâine, tarte sărate, plăcinte LCHF
  • deserturi, băuturi

Day: January 27, 2020

Chifteluțe de pește
fel principal, garnituri

Chifteluțe de pește

Posted on 27 January 20201 April 2022By : Nati

Când nu mai știi ce să gătești rapid, o conservă de pește te poate salva. O poți folosi în salate sau paste tartinabile, sau poți face repede niște chifteluțe (sau pârjoale) simpatice, bune atât calde, cât și reci.

Tagged : keto, lchf fără lactate, ouă, pește, proteic, rapid0 comment

Info

  • Rețete pentru masa de Paști
  • Lecturi LCHF și nu numai
  • De ce consider că alimentația low-carb e cea mai potrivită pentru mine – Guest post Nutriblog.ro
  • Despre
  • (Cu) ce se mănâncă
  • Contact
  • Selecție de rețete pentru Crăciun și Revelion – ediția 2021
  • Selecție de rețete pentru Crăciun și Revelion – 2020
  • Selecție de rețete pentru Crăciun și Revelion – 2019
  • Selecție de rețete pentru Crăciun – 2018
  • Selecție de rețete pentru Crăciun – 2017
  • Ebook “Rețete dulciuri de Crăciun”
  • Ebook “Rețete dulciuri de Revelion”

Abonează-te!

Primești pe email rețetele imediat ce sunt publicate
Loading

Urmărește-ne pe Facebook

Facebook Pagelike Widget

Urmărește-ne pe Instagram

retetelchf.ro

GIVEAWAY De 1 iunie magazinul online @nosugarshop. GIVEAWAY
De 1 iunie magazinul online @nosugarshop.ro împlinește 10 ani!🥳 Cu această ocazie frumoasă organizăm împreună un GIVEAWAY, în cadrul căruia vreau să vă ofer o selecție de produse potrivite pentru modul de alimentație low-carb/keto. Produsele pe care le vedeți în poză au fost alese de mine, toate (cu excepția unuia) au fost testate de-a lungul vremii și foarte apreciate. Vi le-am descris recent la stories (le-am grupat și într-un reper la profil), iar toate rețetele în care le-am folosit le găsiți pe site-ul @retetelchf.ro
Pentru a participa la GIVEAWAY, aveți de îndeplinit următoarele condiții:
✅Urmăriți paginile @retetelchf.ro și @nosugarshop.ro
✅Lăsați un comentariu la această postare, în care să etichetați 2 prieteni din lista voastră, care credeți că ar putea fi interesați de acest giveaway. Pentru egalitate de șanse, voi accepta câte un singur comentariu de participant.
🥰M-aș bucura să distribuiți postarea la stories, să afle și alții de giveaway.
☑️Perioada de participare la giveaway: 27-31 mai. Voi extrage cîștigătorul pe 1 iunie și îl voi anunța la această postare, precum și la stories. Puteți participa din orice țară, dar premiul va fi expediat doar pe teritoriul României.
#retetelchf #nosugarshop #giveawayromania #farazahar #lowcarb
Am actualizat ebook-ul cu rețete de dulciuri pent Am actualizat ebook-ul cu rețete de dulciuri pentru Revelion (ce conține torturi, prăjituri, trufe, ș.a.), îl găsiți aici: https://retetelchf.ro/links/retete-dulciuri-de-revelion-2022/ sau la linktr.ee de la profil. Toate rețetele din acest ebook, cât și din cel cu dulciuri de Crăciun, sunt CU CONȚINUT REDUS DE CARBOHIDRAȚI, deci, potrivite celor care vor să țină în frâu glicemia.
Sper că vă va fi de folos! 🤗
#retetelchf #dulciurifarazahar #lowcarb #reteterevelion
Vinete coapte la Air Fryer. Ardei copți la Air Fr Vinete coapte la Air Fryer. Ardei copți la Air Fryer – Air Fryer Roasted Vegetables
În sfârșit am ajuns și eu să-mi cumpăr aparatul mult lăudat de toți cei care îl dețin: un Air Fryer, adică o friteuză cu aer cald. Multiplele avantaje (gătire fără exces de grăsimi, rapiditate, nedegajare de fum și căldură, ș.a.) m-au convins că am neapărată nevoie de această minune a tehnicii. Și nu am regretat. Am friteuza doar de vreo 3 săptămâni, dar am gătit în ea aproape zilnic diverse (legume, cârnăciori, antricot de vită, cartofi pentru copii), iar rezultatele m-au încântat de fiecare dată.
Azi vreau să vă arăt cum am copt în Air Fryer vinete și ardei. Desigur, acestea nu vor avea miros de fum, nici nu am pretenția că vor fi asemenea celor coapte la grătar sau pe plită. Dar sunt o alternativă grozavă legumelor coapte în cuptor. În plus, se fac mult mai repede.
🚩Aveți nevoie de următoarele:
✅1 kg vinete
✅1 kg ardei
✅un Air Fryer🙃
Procedeul este unul extrem de simplu. Am început cu vinetele: le-am înțepat cu un cuțit si le-am așezat în coșul friteuzei, am setat o temperatură de 200 grade C și un interval de 20 de minute și am pornit aparatul. La jumătatea timpului am întors vinetele (cu multă grijă, pentru că sunt foarte fierbinți). La sfârșit, dacă e nevoie, puteți să mai țineți 2-3 minute în plus, până vinetele ies moi în mod uniform.
Am scos vinetele pe un platou, apoi la scurt timp le-am decojit și le-am lăsat la scurs.
Am continuat cu ardeii: i-am pus în cos și am setat aceeași temperatură (200 grade C), dar un timp mai scurt (15 minute), deoarece aparatul era deja încins. L-am pornit, iar la jumătatea timpului am întors ardeii. Dacă e nevoie, mai adăugați 2-3 minute, eventual întoarceți ardeii cu părțile nefăcute în sus.
Ardeii i-am scos într-un vas cu capac, deoarece aburii formați ajută la decojirea ulterioară a ardeilor.
Legumele coapte în acest mod se pot combina într-o salată delicioasă, asezonată cu sare, oțet, ulei de  măsline și verdeață. O chestie mega bună!
Deci, v-am convins și pe voi să vă luați un Air Fryer? Sau aveți deja și vă bucurați demult de felurile gustoase pe care le puteți găti la el?
#retetelchf #airfryer #vinetecoapte #ardeicopti
Follow on Instagram
logo-nss
logo-bfn
logo-nb
logo-nb

Recent Posts

  • Salată de primăvară cu leurdă, ouă și maioneză
  • Sos de tip maioneză pentru salate
  • Prăjitură Buturuga de Crăciun, fără zahăr
  • Fursecuri de migdale fără zahăr
  • Pâine low-carb rapidă la microunde

Tags

aluat fathead ardei bacon brânzeturi cacao cafea carne castraveți ceapă ciocolată ciuperci conopidă cremă de cocos de post dovleac dovlecei egg fast fructe făină low-carb făină mix de fibre făină szafi reform garnitură iaurt keto ketomix konjac lchf fără lactate lchf vegetarian mascarpone nuci omletă ouă pește proteic pui pâine low-carb rapid roșii semințe smântână ulei unt varză vinete îndulcitor

Archives

  • March 2025
  • December 2024
  • November 2024
  • October 2024
  • September 2024
  • August 2024
  • July 2024
  • August 2023
  • April 2023
  • February 2023
  • December 2022
  • November 2022
  • October 2022
  • September 2022
  • August 2022
  • July 2022
  • June 2022
  • May 2022
  • April 2022
  • March 2022
  • February 2022
  • January 2022
  • December 2021
  • November 2021
  • October 2021
  • September 2021
  • August 2021
  • July 2021
  • June 2021
  • May 2021
  • April 2021
  • March 2021
  • February 2021
  • January 2021
  • December 2020
  • November 2020
  • October 2020
  • September 2020
  • August 2020
  • July 2020
  • June 2020
  • May 2020
  • April 2020
  • March 2020
  • February 2020
  • January 2020
  • December 2019
  • November 2019
  • October 2019
  • September 2019
  • August 2019
  • July 2019
  • June 2019
  • May 2019
  • April 2019
  • March 2019
  • February 2019
  • January 2019
  • December 2018
  • November 2018
  • October 2018
  • September 2018
  • August 2018
  • July 2018
  • June 2018
  • May 2018
  • April 2018
  • March 2018
  • February 2018
  • January 2018
  • December 2017
  • November 2017
  • October 2017
  • September 2017
  • August 2017
  • July 2017
  • June 2017
  • May 2017

Meta

  • Log in
  • Entries feed
  • Comments feed
  • WordPress.org
January 2020
M T W T F S S
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
« Dec   Feb »

 

 

 

 

 

 

Logo designed by Olivia Stocheci

Copyright © 2025 Rețete LCHF. All Rights Reserved. Blogera by ZOLO Themes

Acest site foloseşte cookie-uri. Prin continuarea navigării, eşti de acord cu modul de utilizare a acestor informaţii.Accept